Przejdź do treści
Mixshot fotografia produktowa » Fotografia Splash co to i jak się to robi?

Fotografia Splash co to i jak się to robi?

Fotografia Splash co to i jak się to robi?

Fotografia splash to zamrożenie ruchu plusku w odpowiednim momencie. Co to jest ten plusk? Jest to moment chlapnięcia cieczą, podczas gdy naczynie jest w ruchu lub wpada w nią jakiś przedmiot. Podczas tworzenia zdjęć splash kluczowa jest chwila zamrożenia ruchu, aby nasz plusk był ostry i nieporuszany.

Wpadająca truskawka do mleka

Zastosowanie zdjęć splash

Fotografie sklashowe stosuje się głównie w fotografii reklamowej. Chlapniętą wodę czy płyn możemy wpasować w produkt w innej aranżacji lub w tej właściwej, gdy rzucane są do wody np. owoce. Splash w dużym uproszczeniu: wrzuca się produkt do cieczy (najczęściej wody) i łapie się tą chwilę… Z pozoru bardzo proste, ale w praktyce przynosi wiele trudności.

Jak zrobić splash?

Wspomniałem o trudnościach, więc jakich możemy się spodziewać? Trudności najczęściej są sprzętowe, ponieważ potrzebujemy krótkich czasów otwarcia migawki, aby zamrozić ruch i by zdjęcie było nieporuszone. Możemy użyć trybu serii, ale zazwyczaj możemy złapać tylko to jedno zdjęcie. Aby zdjęcie było ostre trzeba użyć przesłony o wartości f7.1 lub wyższej (mniejszego otworu przesłony). W połączeniu z krótkim czasie otwarcia migawki i wyższą wartością przesłony pojawia się problem ustawienia czułości ISO. Brak dostatecznej ilości światła spowoduje, że przy wysokich wartościach ISO stracimy na jakości naszego zdjęcia, ale jest na to rozwiązanie….

Światło

Mocne źródło światła rozwiązuje problem wysokich wartości ISO, które możemy ustawić na 64 czy 100, aby nasze zdjęcie było świetnej jakości i bez szumów. Problem ze światłem jest taki, że światło stałe (ciągłe) nie dostarczy nam takiej mocy i zostajemy ograniczeni do lamp błyskowych. Lampy błyskowe zazwyczaj mają czas synchronizacji do 1/200s. Przy takim czasie nie uda nam się zamrozić naszych plusków, bo będą po prostu rozmyte i nieostre – ciecz porusza się za szybko.

awokado wpadające do wody (w akwarium)

Synchronizacja

Jak zatem zsynchronizować światło? Właściwie to powinniśmy zacząć od jego ustawienia. Aby złapać wodę na zdjęci (jest przeźroczysta, a to trudność) musimy ostawić minimum 2 lampy błyskowe po bokach. Takie ustawienie sprawy, że woda będzie „widzialna” na zdjęciu. Teraz moment kluczowy – potrzebujemy lampy z krótkimi czasami synchronizacji. np 1/80000s lub chociaż jedną taką lampę. Ustawiamy parametry na aparacie i włączamy trym w aparacie HSS (High Speed Sync). Drugą lampę (jeśli nie ma takiej funkcji) ustawiamy w tryb wyzwalania przez fotocelę. Pierwsza lampa wyzwalając błysk wyzwoli błysk również w tej drugiej. Do poprawnej synchronizacji możemy używać wyzwalacza na fotokomórkę, która wykryje ruch i wyzwoli migawkę w odpowiednim momencie. Dzięki temu nie musimy trenować szybkości palców 🙂

Który obiektyw będzie dobry do splashów? O tym w poradniku o obiektywach do fotografii produktowej

Lejąca się kawa – wrzuć np. kostkę lodu

3… 2…. 1…. start

Gdy już mamy przygotowany sprzęt i mamy wiedzę know-how to możemy przystąpić do nalewania cieczy do akwarium. Akwarium ma ten atut, że przednia szyba zazwyczaj jest płaska, podobnie jak boczne. Dzięki temu nie mamy niekontrolowanych i niepożądanych rozbłysków światła. Gdy nalejemy wodę trzeba chwilę odczekać aż wytrąci się powietrze z wody. Pęcherzyki powietrza po kilku minutach powinny się osadzić na szybach. Można je usunąć szpatułką by nie mieć ich w kadrze. Teraz pozostaje nam tylko łapać świetne ujęcia.

Mały tip – przygotujcie się, że będzie dużo sprzątania 😉

Podziel się na: